”Porrsnacket – en handbok för föräldrar”

ute nu!

Porrsnacket - bok


TILLSAMMANS FÖR EN BARNDOM FRI FRÅN PORRINDUSTRIN!

Porrfri Barndom arbetar för att alla barn ska få definiera sin egen sexualitet utan porrindustrins påverkan. Vi är ett snabbt växande community på över 100.000 föräldrar. Tillsammans driver vi på samhällsutvecklingen nationellt och lokalt. Vi är en politiskt och religiöst obunden ideell förening och barnrättsorganisation.

SKICKA VÅRT ÖPPNA BREV TILL OPERATÖRERNA

45 organisationer och yrkesverksamma inom barns hälsa vädjar till samtliga tele- och internetoperatörer att de ska erbjuda gratis porrfilter till alla barn och tydlig information till föräldrar. Operatörerna har en avgörande nyckelroll – de sitter på verktygen och direktkontakten med både barn och föräldrar. Vi måste få med dem om vi ska kunna skydda Sveriges barn.

1. Skriv gärna ett par personliga ord i ditt mail till operatörerna t.ex. i stil med: 
”Hej! Det är mycket viktigt för mig när jag väljer operatör att ni erbjuder gratis porrfilter till alla barn och tydlig information till föräldrar. 

2. Kopiera och lägg in YouTube-länken till öppna brevet i ditt mail: https://bit.ly/3nGlcum

3. Skicka till följande personer i högsta ledning för Sveriges operatörer, vi har listat några av de största nedan. Com Hem är enda operatör som idag ger ut gratis porrfilter till barn.

Telia – Allison Kirkby – allison.kirkby@teliacompany.com
Tre – Haval van Drumpt – haval.vandrumpt@tre.se
Tele2 & Comviq & Penny – Georgi Ganev – georgi.ganev@kinnevik.com
Telenor & Bredbandsbolaget – Karen Hilsen – kaaren.hilsen@telenor.se
Telavox – Viktor Karlsson – viktor.karlsson@telavox.se
Bredband2 – Daniel Krook – daniel.krook@bredband2.se
Ownit – Sebastian Palmqvist – sebastian.palmqvist@ownit.se
Vimla
 – Christoffer Cederschiöld – christoffer.cederschiold@gmail.com
A3
 – Paul Moonga – paul.moonga@a3.se
Bahnhof
 – Jon Karlung – jon.karlung@bahnhof.net

4. Klart! Ingen vinner den här kampen ensam, men tillsammans får vi superkrafter! 

 

Vi behöver mer kapacitet för att vända utvecklingen och ge Sveriges barn en porrfri barndom. Vill du bli månadsgivare? Din gåva är våra muskler!

 

PORRSNACKET

Miljontals porrfilmer med våldsamt innehåll finns tillgängligt gratis för barn på nätet – några klick bort. Här får du enkla åldersanpassade experttips om hur du kan komma igång med porrprevention och skapa en porrfri zon runt ditt barn.

1. PRATA MED DITT BARN

2. SKAFFA PORRFILTER

3. KROKA ARM

SÅ PÅVERKAS BARN AV PORR

Barn är naturligt nyfikna på kroppen och sexualitet. Nyfikna barn googlar idag och bara några klick bort finns miljontals gratis porrfilmer. Lättillgängligheten gör att de flesta barn exponeras för nätpornografi, ofta redan i lågstadiet. Filmerna på de populära porrsajterna innehåller ofta sexism, rasism, incestskildringar och våld, bl.a. så kallat ”strypsex”. Nätpornografin har blivit många barns primära sexualundervisningen, ibland den enda på grund av brister i skolans undervisning. Vad kan det leda till?

KOMMUNKARTAN

Vi har gjort en enkätundersökning om porrprevention i kommuneras skolor. Över 70% av kommunerna har infört porrfilter. Klicka här för att se vad kommunerna svarade

 

mamas chefredaktör Louise Bratt: ”Därför behöver du prata om porr med ditt barn”

VI SAMARBETAR MED

 

KONTAKTUPPGIFTER

Verksamhetsansvarig
Elsa Lantz
elsa@porrfribarndom.se

Föreläsningar & Workshops
Dani Lind
dani@porrfribarndom.se

Bankgiro: 5297-7196
Swish: 123 313 37 17
Org. Nummer: 802515-8752
(c) 2019 #porrfribarndom